تحقیق و بررسی مراحل رشد کودکان از بدو تولد تا 6 سالگی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن تحقیق و بررسی مراحل رشد کودکان از بدو تولد تا 6 سالگی :

تکامل کودک جدا از جهان پیرامون او اتفاق نمی افتد , او زمانی درس های لازم برای زندگی را می آموزد که بخشی از این جهان باشد . حضور شما, والدین شما , خواهران و برادران دیگر, دوستان و اعضای فامیل همه برای آموزش و تکامل او اساسی هستند . او نه تنها به آموزش , بلکه به عشق و تشویق و حمایت اطرافیان نیز نیازمند است تا هرچه بیشتر شکوفا شود . همچنان که کودک بیشتر و بیشتر رشد و تکامل می یابد, مهارت های شما نیز به عنوان والدین , متناسب با نیازها و احتیاجات او افزایش می یابد. تا هنگام چهار ماهگی کودک , احتمالاً توانسته اید یک برنامه روزانه شامل غذا دادن , پوشک کردن , بیرون بردن برای پیاده روی و هواخوری در پارک , حمام کردن و خواباندن او تنظیم کنید.

روند تکامل

تکامل روندی خطی نیست . در برخی موارد به نظر می رسد کودک شما به عقب برگشته . برای مثال , ممکن است کودک شما که همیشه درطول شب به خوبی می خوابیده برای چند شب متوالی, ناگهان نیمه های شب بدون هیچ علت خاصی هرسه- چهار ساعت یک بار از خواب بیدار شود . به این ترتیب به نظر می رسد که تکامل اوسیری روبه عقب داشته , اما این روند تکامل در واقع رو به جلو است ؛ زیرا یکی دو هفته بعد متوجه می شوید که هشیارتر شده و بهتر به اطرافیان خود پاسخ می دهد و در طول روز کمتر نیاز به خواب دارد .

اثر تولد بر کودک

انتقال از محیط داخل رحم به فضای اتاق زایمان , تغییرات زیادی را در دستگاه های بدن نوزاد ایجاد می کند که متعاقب این تغییرات نیازهای جدیدی نیز برای وی به وجود می آورد . مشخص ترین تغییر, تنفس خود به خود و مستقل نوزاد است . در مدتی که نوزاد در رحم است, ریه های وی انباشته از مایع آمینوتیک است , این مایع در اثر فشاری که هنگام عبور جنین از کانال زایمان بر روی قفسه سینه وی وارد می شود, خارج می گردد. با خروج نوزاد از رحم , نخستین تنفس صورت گرفته و بلافاصله بعد از اولین عمل دم , گردش خون جنین متناسب با نیاز نوزاد به اکسیژن در خارج از رحم , تطابق می یابد . نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند. گاه برای پاکسازی ریه هایشان از مایع آمینوتیک باقیمانده , نیاز به کمک دارند ؛ زیرا این نوزادن تحت فشار عبور از کانال زایمانی قرار نمی گیرند و طبیعتاً ریه های آنها به خوبی تخلیه نمی شود . همچنین داروهای بیهوشی به کار رفته در طی سزارین می تواند به طور موقت باعث مشکل در عمل تنفس شود. اگر کودک تحت بیهوشی عمومی به دنیا آمده باشد , ممکن است مثل خود شما تا چند ساعت پس از زایمان کمی گیج و خواب آلوده باشد.

پس از سال اول کودک دیگر به این سرعت رشد نمی‌کند و این امری طبیعی است . در زیر نکات مهمی در رابطه با اینکه مقدار و سرعت رشد کودکتان چقدر باید باشد ذکر می گردد:

فقط به افزایش وزن فکر نکنید:

در یک یا چند هفته اول بعد از تولد نوزاد, 10درصد از وزن او کاهش می‌یابد. اما دوباره خیلی زود این وزن از دست رفته را باز می‌یابد. به همین دلیل پزشکان اطفال انتظار دارند وزن نوزاد تا ویزیت 4ماهگی 2برابر شود و تا اولین تولدشان این وزن را به سه برابر برسانند.

جدول رشد شروع خوبی است:

پزشک کودکتان رشد او را در جدول قد و وزن بررسی می‌کند. در هر بار معاینه منحنی رشد او باید به سمت بالا بوده و در یک بار ویزیت جهش ناگهانی نداشته باشد (برای مثال از صدک 10به صدک 50).

آنچه نوزاد حس می کند

تماس ناگهانی هوا با پوست نوزاد برای حواس وی مانند یک شوک است . درواقع , نوزادان اغلب در نخستین لحظات تولد , بیشتر از هر زمان دیگری در طی روزهای نخست , هوشیار هستند . اگر براثر زایمان , بیش از حد خسته نیستید و کودک شما نیز هوشیار است , از فوائد این زمان طلایی حداکثر استفاده را بکنید . او دراین زمان نسبت به لمس پوست شما , صدا و گرمای شما بسیار حساس است . این دقایق نخستین, فرصتی استثنایی برای شما و کودکتان است تا با یکدیگر آشنا شوید . اما اگر این فرصت دست نداد نگران نباشید , زمان زیادی در هفته ها و ماههای بعد خواهید داشت.

وزن هنگام تولد

یکی از نخستین سؤالاتی که پس از دانستن جنس نوزاد مطرح می شود, این است که نوزاد چقدر وزن دارد . وزن هنگام تولد مهم است ؛ زیرا معیاری برای میزان سلامت نوزاد است. اما کودکان سالم با هر شکل و اندازه ای متولد می شوند . یک کودک 3 کیلوگرمی می تواند به اندازه یک کودک 4 کیلویی سرزنده و پرسرو صدا باشد

لینک کمکی