رشد و تکامل طبیعی كودك

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن رشد و تکامل طبیعی کودک :

مهم ترین نکته ای که باید در مورد رشد و تکامل کودک خود به یاد داشته باشیم این است که کودکان با سرعت های متفاوتی رشد می کنند . مانند تمام کودکان,فرزند ما نیز در زمان مقتضی می خندد, سرش را نگه می دارد,و اشیا را به چنگ می گیرد. اما این را بدانید که کودک شما یک انسان منحصر به فرد است . او اعمال خود را صرفا به این دلیل که در کتابی بیان شده یا شما از او می خواهید و انتظار دارید ,انجام نمی دهد.

زمان مناسب برای او هنگامی است که آمادگی انجام کاری را پیداکرده باشد. ما نمی توانیم سرعت رشد و تکامل کودک را بیشتر کنیم,اما اگر به اندازه کافی عشق و محبت وتوجه به او نشان دهیم,دقیقا چیزی را به او داده ایم که احتیاج دارد.

تکامل کودک جدا از جهان پیرامون او اتفاق نمی افتد , او زمانی درس های لازم برای زندگی را می آموزد که بخشی از این جهان باشد . حضور شما, والدین شما , خواهران و برادران دیگر, دوستان و اعضای فامیل همه برای آموزش و تکامل او اساسی هستند . او نه تنها به آموزش , بلکه به عشق و تشویق و حمایت اطرافیان نیز نیازمند است تا هرچه بیشتر شکوفا شود . همچنان که کودک بیشتر و بیشتر رشد و تکامل می یابد, مهارت های شما نیز به عنوان والدین , متناسب با نیازها و احتیاجات او افزایش می یابد. تا هنگام چهار ماهگی کودک , احتمالاً توانسته اید یک برنامه روزانه شامل غذا دادن , پوشک کردن , بیرون بردن برای پیاده روی و هواخوری در پارک , حمام کردن و خواباندن او تنظیم کنید.

روند تکامل

تکامل روندی خطی نیست . در برخی موارد به نظر می رسد کودک شما به عقب برگشته . برای مثال , ممکن است کودک شما که همیشه درطول شب به خوبی می خوابیده برای چند شب متوالی, ناگهان نیمه های شب بدون هیچ علت خاصی هرسه- چهار ساعت یک بار از خواب بیدار شود . به این ترتیب به نظر می رسد که تکامل اوسیری روبه عقب داشته , اما این روند تکامل در واقع رو به جلو است ؛ زیرا یکی دو هفته بعد متوجه می شوید که هشیارتر شده و بهتر به اطرافیان خود پاسخ می دهد و در طول روز کمتر نیاز به خواب دارد .

اثر تولد بر کودک

انتقال از محیط داخل رحم به فضای اتاق زایمان , تغییرات زیادی را در دستگاه های بدن نوزاد ایجاد می کند که متعاقب این تغییرات نیازهای جدیدی نیز برای وی به وجود می آورد . مشخص ترین تغییر, تنفس خود به خود و مستقل نوزاد است . در مدتی که نوزاد در رحم است, ریه های وی انباشته از مایع آمینوتیک است , این مایع در اثر فشاری که هنگام عبور جنین از کانال زایمان بر روی قفسه سینه وی وارد می شود, خارج می گردد. با خروج نوزاد از رحم , نخستین تنفس صورت گرفته و بلافاصله بعد از اولین عمل دم , گردش خون جنین متناسب با نیاز نوزاد به اکسیژن در خارج از رحم , تطابق می یابد . نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند. گاه برای پاکسازی ریه هایشان از مایع آمینوتیک باقیمانده , نیاز به کمک دارند ؛ زیرا این نوزادن تحت فشار عبور از کانال زایمانی قرار نمی گیرند و طبیعتاً ریه های آنها به خوبی تخلیه نمی شود . همچنین داروهای بیهوشی به کار رفته در طی سزارین می تواند به طور موقت باعث مشکل در عمل تنفس شود. اگر کودک تحت بیهوشی عمومی به دنیا آمده باشد , ممکن است مثل خود شما تا چند ساعت پس از زایمان کمی گیج و خواب آلوده باشد.

لینک کمکی