دو و میدانی و تاریخچه آن

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دو و میدانی و تاریخچه آن :

دو و میدانی

دو و میدانی (به انگلیسی: Track and Field و Sport of athletics) به مجموعه‌ای از ورزش‌هایی که شامل انواع دو, پرش‌ها, پرتاب‌ها, پیاده‌روی و رشته‌های ترکیبی است ؛ گفته می‌شود. برگزاری مسابقات دو و میدانی, در مقایسه با دیگر ورزش‌ها, ساده‌تر است و نیاز چندانی به تجهیزات گران‌قیمت ندارد. بیشتر رشته‌های دو و میدانی به‌طورکلی انفرادی هستند, به‌جز دوهای امدادی و برخی از مسابقات مانند دوهای صحرانوردی که در آنها امتیاز اعضای یک تیم با هم جمع می‌شود.

سابقه این ورزش به المپیک باستانیِ یونانیان می‌رسد که از 776 پ. م برگزار می‌شد. این رشته استخوان‌بندی المپیک مدرن را از اولین دوره آن تشکیل داده‌است. امروزه فدراسیون جهانی دو و میدانی (IAAF) برگزاری مسابقات دوومیدانی در سطح بین‌المللی را بر عهده دارد و پس از المپیک, معتبرترین رویدادهای این رشته قهرمانی دوومیدانی جهان و قهرمانی دوومیدانی داخل سالن جهان به‌شمار می‌روند.

تاریخچه

تصویر یک مسابقه دو برروی یک سفال یونانی, حدود سال 500 پ. م

مسابقات دو, پیاده‌روی سرعت, پرش و پرتاب از دوران پیشاتاریخ تاکنون انجام می‌شده‌است. سنگ‌نگارههایی از مسابقات دو و پرش ارتفاع برروی مقبره‌های مصری متعلق به 2250 سال پیش از میلاد وجود دارد. ایرلندی‌های باستان از حدود 1800 سال پیش از میلاد مسابقاتی را برگزار می‌کردند که پرتاب سنگ و دو نیز در بین آنها بود. وقتی یونانیان در 776 پ. م برگزاریبازی‌های المپیک را آغاز کردند, تنها رشته‌ای که در چندین دوره ابتدایی در آن برگزار شد مسابقه دو سرعت معروف بهاستادیون بود که دوندگان, طول ورزشگاه (حدود 2000 متر) را میدویدند. در دوره‌های بعدی, رشته‌های دیگری ازجمله پرتاب‌ها و پرش‌ها نیز برگزار شدند و مهمترین رشته مسابقات پنجگانه محسوب می‌شد که از پنج رشته دو استادیون, پرش طول,پرتاب دیسک, پرتاب نیزه و کُشتی تشکیل می‌شد.

لینک کمکی