شش سیگما چیست؟ 29 ص

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

توجه : این پروژه فقط به صورت فایل (با پسوند) zip ارائه میگردد
تعداد صفحات فایل : 44

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 44 صفحه

شش سیگما چیست؟
سیگما حرف هجدهم از حروف الفبای یونانی و اصطلاحی در آمار است که به نمایش انحراف از وضع مطلوب( انحراف از استاندارد) می‌پردازد.
شش سیگما یک روش جامع بهبود اثر بخشی سازمانی است که در درون خود از ساختار برنامه و ابزارهای توانمند مدیریت کیفیت برخوردار است معنای شش سیگما تلاش برای نزدیکی هر چه بیشتر به درجه تکامل و برتری در تولید محصول و با ارائه خدمات است.
هدف شش سیگما کاهش انحراف از وضع مطلوب با تغییر‌پذیزی خروجی فرآیند‌هاست به طوری که حتی با 6  سیگما انحراف استاندارد فرآیند مورد نظر بین حدود بالا و پائین مشخصات فنی قرار بگیرد.
شش سیگما اساساَ یک هدف کیفی با ارزش و متعالی برای هر فرآیندی است.
به همین سبب در قالب مباحث قابلیت فرآیند مطرح می‌شود.
پروژه‌های شش سیگما را بعنوان پروژه‌های کاهش نرخ خطا تا حداکثر 4/3 نقص در میلیون( با استفاده از تکنیک‌هایی مانند تجزیه و تحلیل آماری, حل مسأله و اصول کیفیت) تعریف کرده‌اند و نقص را هر چیز خارج از رضایت مشتری می باشد .
از نگرش دیگر , هدف شش سیگما بهبود رضایت مشتری است که دستیابی به این هدف از راه کاهش و از بین بردن ضایعات محصولات یا خدمات دارای نقص امکان پذیر است .
از طرفی رضایت مشتری یک هدف متحرک است , چرا که انتظارات مشتری پیوسته در حال تغییر است .
«ارزش یک مشتری وفادار » و « هزینه یک مشتری از دست رفته » دو دلیلی که ما را به دنبال کردن هدف نقص وادار می‌کند .
در سطوح اجرایی هدف شش سیگما این است که فعالیت تولید و یا ارائه خدمات را در محدوده مشخصات مشتری قرار دهد و تغییرات فرآیند را به علت تأثیرگذاری منفی آن روی مشتری کاهش دهد .
به طور مختصر می توان خروجی های مورد انتظار شش سیگما را به صورت زیر بیان کرد : بهبود رضایت مندی مشتریان کاهش زمان چرخه تولید کاهش عیب ها افزایش بهره وری افزایش فرآیند و قابلیت اطمینان محصول کاهش کار در جریان به دست آوردن سهم بیشتری از بازار راهبران و پیشگامان شش سیگما مقوله ضایعات صفر بر این رویکرد تأکید دارد که همه خطاها قابل پیشگیری هستند .
در حقیقت این مفهوم همان چیزی است فیلیپ  حدود سه دهه پیش مطرح کرد .
در این راستا بسیاری از سازمانهای ژاپنی این مفهوم را به کار بستند سو به طور مؤثری از آن سود بردند , در حالی که ضایعات صفر ابتدا در آمریکا به عنوان و به طور مؤثری از آن سود بردند , در حالی که ضایعات صفر ابتدا در آمریکا به عنوان یک ابزار محرک معرفی شد .
شرکت موتورولا در سال 1980 در مقاله ای شش سیگما را چنین معرفی کرد : « روشی است برای اندازه گیری احتمال که سازمان را قادر می سازد تا محصول با خدمتی یا ضایعات صفر تولید کند.
» این جریان که توسط موتورولا آغاز شد بود , به سازمان های دیگر گسترش یافت و به عنوان روشی برای رقابت , به صورت مداوم و جدی اجرا شد .
شش سیگما یک معیار بر اساس بهترین کلاس کیفی است که میزان ضایعات / خرابی آن 3.
4 در یک میلیون محصول تولید شده یا خدمت ارائه شده است .
نخستین بار شش سیگما در اندازه گیری ضایعات صفر صفر در صنایع تولیدی استفاده شد .
ضرورتی که موتورولا را سمت ابداع روش شش سیگما کشانید ,‌ قبول این واقعیت بود که در فضای ر

لینک کمکی